02 maj 2026

DS AUTOMOBILES I TAYLOR BARNARD ZDOBYWAJĄ CENNE PUNKTY W BERLINIE

Pierwszy sobotni wyścig Berlin E-Prix na tymczasowym torze Tempelhof okazał się wyjątkowo wymagający. Chropowata nawierzchnia obiektu, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska w stolicy Niemiec, co roku stanowi duże wyzwanie dla zespołów – szczególnie pod względem zarządzania oponami i energią.

  • Mistrzostwa Świata ABB FIA Formuły E zawitały w ten weekend do Berlina, gdzie w sobotę i niedzielę odbędzie się emocjonujący double-header.
  • Taylor Barnard zdobył cenne punkty, finiszując na 8. miejscu w pierwszym wyścigu, natomiast jego zespołowy partner Maximilian Günther zakończył rywalizację na 11. pozycji.
  • Drugi wyścig, będący ósmą rundą sezonu, rozpocznie się w niedzielę o 16:00 czasu CET.

Pierwszy sobotni wyścig Berlin E-Prix na tymczasowym torze Tempelhof okazał się wyjątkowo wymagający. Chropowata nawierzchnia obiektu, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska w stolicy Niemiec, co roku stanowi duże wyzwanie dla zespołów – szczególnie pod względem zarządzania oponami i energią.

Taylor Barnard I Maximilian Günther od samego początku weekendu pokazali pełen potencjał swoich bolidów DS E-TENSE FE25 , uzyskując odpowiednio najszybszy i czwarty czas w pierwszej sesji treningowej, a następnie czwarte i piąte miejsce w drugiej sesji.

Startując z 10. i 11. pola w pierwszym wyścigu w Berlinie, obaj zespołowi partnerzy podeszli do rywalizacji z optymizmem i determinacją, by pokazać pełnię swoich możliwości. Wszystkie zapowiedzi emocjonującego widowiska się potwierdziły – od samego początku trwała zacięta i efektowna walka na torze. Zarówno Maximilian Günther, jak i Taylor Barnard bardzo dobrze rozpoczęli wyścig i szybko włączyli się do walki w czołówce. Niemiec przez pewien czas prowadził wyścig i utrzymywał się w ścisłej trójce, natomiast Brytyjczyk przez długi czas walczył o miejsce w top 5.

W drugiej części rywalizacji do gry weszły różne strategie, a obraz wyścigu wyraźnie się wykrystalizował po obowiązkowych pit stopach „Pit Boost”. Mimo zastosowania odmiennych strategii, obaj kierowcy DS Automobiles pozostawali w walce o punkty do samego końca.

Na mecie wysiłek Taylora Barnarda został nagrodzony – 8. miejsce pozwoliło młodemu zawodnikowi DS PENSKE zdobyć cztery cenne punkty dla zespołu. Maximilian Günther był bardzo blisko czołowej dziesiątki, ostatecznie kończąc wyścig na 11. pozycji.

Ósma runda Mistrzostw Świata ABB FIA Formuły E odbędzie się w niedzielę. Drugi wyścig berlińskiego double-headera rozpocznie się o 16:00 czasu CET.

Taylor Barnard:

„Miło jest znów zdobyć punkty, choć uważam, że stać nas było na więcej. Bez kilku drobnych błędów mogliśmy sięgnąć po jeszcze lepszy wynik. Mamy elementy do poprawy na jutro, ale też konkretne pozytywy, które zabieramy ze sobą. Samochód zdecydowanie jest bardzo szybki, a dzisiejsze kwalifikacje pokazały, że mieliśmy realny potencjał, by walczyć o pole position. Teraz wszystko zależy od nas – jutro chcemy wrócić jeszcze silniejsi!”

Maximilian Günther:

„Ten pierwszy wyścig był niezwykle dynamiczny i bardzo dobrze wykonaliśmy swoją pracę w początkowej fazie rywalizacji. Przez chwilę prowadziliśmy, a następnie utrzymywaliśmy się w ścisłej czołówce. Moim zdaniem była to właściwa strategia. Później straciliśmy kilka pozycji przed oknem pit stopów, co nie było idealne. Dodatkowo podczas Pit Boost pojawił się problem, który ograniczył nasze szanse na zdobycie punktów. Na końcu udało nam się odrobić część strat, ale zabrakło niewiele, by wrócić do top 10”.

Kluczowe dane od momentu wejścia DS Automobiles do Formuły E:

  • 144 wyścigi
  • 4 tytuły mistrzowskie
  • 18 zwycięstw
  • 55 podium
  • 26 pole positions

Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

KONTAKT DLA MEDIÓW

DS Performance : Nathalie Dumas  +33 (0) 6 60 26 10 37 nathalie.dumas@external.stellantis.com

DS Automobiles : Klaudia Dawidko +48 518 018 211 – klaudia.dawidko@dsautomobiles.com

DS AUTOMOBILES

Założona w Paryżu w 2014 roku, DS Automobiles to marka premium, której symbolem jest podróżowanie z klasą we francuskim stylu. Dzięki wyjątkowemu dziedzictwu, którego przykładem jest DS z 1955 roku, wzbogaconemu zasobnością francuskiej kultury, DS Automobiles oferuje globalną i zróżnicowaną gamę modeli DS 3, N°4, DS 7 i N°8.

Zaprojektowane dla klientów poszukujących czegoś innego, chcących odkrywać świat i cieszyć się każdą chwilą, kreacje DS wyróżniają się charyzmatycznym designem, wyrafinowanym wnętrzem, zaawansowaną technologią oraz komfortem na najwyższym poziomie. W połączeniu z pakietem spersonalizowanych usług, oferują jedyne w swoim rodzaju doświadczenie związane z marką przed, w trakcie i po każdej podróży.

Od momentu wejścia do Formuły E w 2015 roku marka DS Automobiles ustanowiła liczne rekordy, w tym dwa podwójne tytuły mistrzowskie w klasyfikacji zespołowej i kierowców. Marka zajmuje czołową pozycję w dziedzinie elektryfikacji i oferuje każdy ze swoich modeli w wersji zelektryfikowanej. DS Automobiles oferuje również w pełni elektryczne układy napędowe oraz hybrydy samoładujące i hybrydy plug-in o mocy do 360 KM i napędzie na cztery koła. W 2025 roku marka przyspiesza swoje przejście na napęd elektryczny, wprowadzając model N°4 z zasięgiem 450 kilometrów oraz N°8 – nowy flagowy model marki, oferujący do 750 kilometrów zasięgu.

Obecna w 40 krajach marka DS posiada sieć wyłącznej dystrybucji, która obejmuje prawie 450 punktów sprzedaży DS STORE na całym świecie. 

Śledź aktualne informacje o DS na świecie na www.DSautomobiles.com    @DS_Automobiles

PENSKE AUTOSPORT

PENSKE AUTOSPORT to amerykański zespół wyścigowy założony w 2007 r. przez Jaya Penske, z siedzibą w Los Angeles w Kalifornii – mieście stanowiącym największy metropolitalny rynek pojazdów elektrycznych na świecie.

Po wielu latach i serii sukcesów w rywalizacji w serii wyścigowej IndyCar (2007-2014) zespół zdecydował się na przejście do świata mobilności elektrycznej i został jedną z organizacji założycielskich Wyścigowych Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA.

Mottem zespołu jest łacińska maksyma „E Pluribus Unum”, która oznacza „wśród wielu – jeden”.