Εγγραφείτε στο ενημερωτικό δελτίο

Εγγραφείτε στο ενημερωτικό δελτίο του Stellantis Communications και ενημερωθείτε για όλα τα νέα

22 Νοε 2021

Ο Carlos García κερδίζει εντός έδρας στον τελευταίο αγώνα του Abarth Rally Cup στις Κανάριες Νήσους

Στους δρόμους των Καναρίων Νήσων, ο Ισπανός οδηγός κατέκτησε τη νίκη στο Abarth Rally Cup και τερμάτισε δεύτερος στην κατηγορία ERC2. Στο βάθρο του ERC2 βρέθηκε επίσης με το Abarth 124 rally και ο Πολωνός Dariusz Poloński.

• Στους δρόμους των Καναρίων Νήσων, ο Ισπανός οδηγός κατέκτησε τη νίκη στο Abarth Rally Cup και τερμάτισε δεύτερος στην κατηγορία ERC2.
  • Στο βάθρο του ERC2 βρέθηκε επίσης με το Abarth 124 rally και ο Πολωνός Dariusz Poloński.

Η τρίτη σαιζόν του Abarth Rally Cup που εξελίχθηκε παράλληλα με το FIA ​​European Rally Championship (FIA ERC) ολοκληρώθηκε με τον Carlos García και το συνοδηγό του Nazer Ghuneim, να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό θεσμό. Το 124 rally τους προετοιμάστηκε από την “Escudería La Palma Isla Bonita” με το πλήρωμα από την Ιβηρική Χερσόνησο να κατακτά τη νίκη στο θεσμό της Abarth στο 45ο Rally Islas Canarias, τελευταίο γύρο του ERC για το 2021. Παράλληλα, ο García κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία ERC2, με μόλις 24’’ να τον χωρίζουν από τη νίκη, ύστερα από 197,27χλμ. ειδικών διαδρομών.

Από την πλευρά τους, οι Dariusz Poloński και Łukasz Sitek (POL – Rallytechnology), δεν κατάφεραν να κάνουν το 6 στα 6 και περιορίστηκαν στη δεύτερη θέση στο τελευταίο αγώνα της χρονιάς, έχοντας όμως εξασφαλίζει την κατάκτηση του τίτλου. Μετά από μια εξαιρετική χρονιά, ο Πρωταθλητής του Abarth Rally Cup βρέθηκε στο βάθρο του ERC2, τερματίζοντας τελικά στην τρίτη θέση. Στο τέλος του αγώνα δήλωσε σχετικά: «Παρά τις ατυχίες που δεν μας επέτρεψαν να παλέψουμε για τη νίκη και σε αυτό τον αγώνα, είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τα όσα πετύχαμε αυτή τη σαιζόν. Κάναμε ότι μπορούσαμε για να βρεθούμε στο βάθρο του ERC2 παλεύοντας με πολύ δυνατούς αντιπάλους. Είμαι χαρούμενος που κατακτήσαμε τον τίτλο στο Abarth Rally Cup με ένα αυτοκίνητο που μας έχει δώσει μεγάλη ικανοποίηση τα τελευταία χρόνια.»

Βαθμολογία του Abarth Rally Cup 2021: 1. Dariusz Poloński (POL, Rallytechnology) 143; 2. Roberto Gobbin (ITA, Evo Motorsport), 51; 3. Martin Rada (CZE, Agrotec Abarth), 36; 4. Carlos García (ESP, Escuderia La Palma Isla Bonita), 25.